Recenze mixáku ECLER NUO5

Z Maxistore nám tentokráte zaslali recenzi novinky od Španělské firmy Ecler. Mixák Ecler NUO5 se pomalu, ale jistě zařadil mezi špičku mezi mixážními pulty. Recenzi tradičně připravil Koogi a přečíst si jí můžete v článku.

RECENZE TECHNIKY VÁM PŘINÁŠÍ KOOGI A MAXISTORE
Recenzi napsal Koogi, techniku zapůjčila prodejna pro dje – Maxistore.
Mediální partneři prováděných recenzí jsou server www.techno.cz a časopis BE.

ECLER NUO5

Nuo5 je mixák hledící do budoucnosti. Jako jeden z prvních pultů totiž disponuje funkcí MIDI, čímž umožňuje djům propojit a synchronizovaně používat klávesy, sekvencer, efekty a jiné, přes MIDI komunikující komponenty. Navíc tento mix můžete pomocí USB portu spojit s počítačem, a efekty kontrolovat na monitoru. Přesto se nedá říct, že Nuo5 je designován pro živá vystoupení nebo pro profesionální zvukaře. Právě naopak. Je to především klubový pult pro kreativní dje.

Španělská značka Ecler se proslavila především díky mixákům vhodným ke scratchování, respektive výrobou nerozbitných Eternal crossfaderů, na které dává pětiletou záruku. Jeden takový Eternal je zabudován v Nuo5. V krabici s mixákem najdete ještě navíc jeden „obyčejný“ VCA fader, takže vadí-li vám přílišná citlivost Eternalu, není nic jednoduššího než je mezi sebou prohodit. Crossfader se dá nastavit na různé druhy záběrů, jediným přepínačem měnit póly atd.
Nuo5 má čtyři svislé šavle, měřící 6 centimetrů. Každou z nich lze nastavit na ostrý nebo pozvolný záběr, takže je úplně jedno, jaký styl mixování vyznáváte.
Nad šavlemi najdeme masivní kulaté kontroléry ekvalizéru, se kterými je opravdu radost pracovat. Jsou dostatečně daleko od sebe a rozložení jejich průběhu mi znělo velmi přirozeně. Otočením úplně doleva dosáhnete naprostého ztišení (-30 dB), kromě středových frekvencí – ty stahují zvuk „jen“ na –25 dB. Pátý kanál se dá použít buď pro mikrofon (XLR nebo jack) nebo jako standartní vstup pro CD přehrávač.. Má víceméně stejné parametry jako ostatní čtyři, s tím rozdílem, že má menší čudlíky u ekvalizéru a namísto šavle je tu otočný kontrolér.
Nuo5 má v sobě zabudováno dvanáct různých efektů. LFO filter, Low-pass filter, High-pass filter, Delay, Reverb, Flanger, Phaser, Vocoder, Pitch Shifter, Echo Reberb, Filtrované Echo a Flanger Echo. Každý z nich zapnete jednoduše otočným kontrolérem a následným stiskem. K jednotlivým kanálům se přiřazují tlačítkem FX Send, umístěným nad každou šavlí. Efekty se umí automaticky synchronizovat s přehrávanou skladbou, což se dá ještě poté manuálně doladit. Time efektů je samozřejmě také manuálně nastavitelný.

Všechny ostatní parametry se dají ovládat pomocí softwaru Edi:Lab, po propojení s PC. Majitelé počítačů Apple mají smůlu, což dost dobře nechápu, jelikož většina hudebníků, které znám, pracují právě na platformě Mac. Po nainstalování driverů se vám na monitoru objeví tabulka s několika posuvnými kontroléry a efekty tím pádem můžete měnit v reálném čase. Funguje to skvěle! Třešničkou na dortu je crossfader, pomocí kterého přejíždíte z efektovaného signálu na „čistý“ a naopak. Zdánlivá maličkost, ale velmi to usnadní a zrychlí práci.
Zadní panel nabízí vedle zmíněných MIDI Out a USB konektoru i čtyři vstupy pro gramofony a pět linkových vstupů. Všechny cinchové. Nejsou to však jen normální linkové vstupy. Jedná se o H-line a L-line vstupy s různou citlivostí, která má potom vliv na hlasitost a kvalitu signálu. H-line mají citlivost 0 dBV a měly by se používat hlavně pro CD playery, DATky a DVD přehrávače. L-line vstupy mají citlivost –10dBV a k nim by se měly připojovat kazeťáky, rádiové přijímače nebo různé hudební komponenty.
Dále zde najdete cinchový Send a Return pro externí efekt, plus tři různé výstupy. Cinchový nahrávací, symetrický canon výstup a konečně obyčejný cinchový.

Ecler Nuo5 je mixák pro všestranné profíky. Můžete ho použít jak pro živá vystoupení, ve studiu a konečně i pro djing. Pro ten se hodí nejlépe. Díky kvalitním faderům a výborným ekvalizérům si na své přijde snad každý dj. Když tento Ecler porovnám s Allen&Heath Xone 92 nebo Pioneerem DJM 600, mám nejlepší pocit právě z Nuo5, se kterým se mi pracovalo výborně. I jeho cena je přijatelná. Za necelých 30.000 korun si teď můžete pořídit pětikanálový pult s efekty, s výborným zvukem a crossfaderem, který jen tak nezničíte.

Technická specifikace:
– 5 stereo kanálů
– symetrický XLR výstup
– 4x phono, 6x line, 1x aux, 1x mic vstupy
– funkce MIDI Clock a MIDI start/stop
– USB port pro Edi:Lab software
– funkce Talkover
– Eternal Magnetic crossfader (záruka 5 let)
– 4 VCA fadery s nastavitelným záběrem
– třípásmový ekvalizér s extra velkými otočnými kontroléry a funkcí „Cut“
– displej pro monitoring síly signálu
– interní efekty s možností synchronizace BPM
– optimalizované ovládání efektů: FX Send u každého kanálu, Master FX Level, Time/Beat Parameter
– crossfader pro efekty: wet/dry
– FX Cue
– váha 6 kg
– rozměry 32 x 8 x 37 centimetrů

www.eclerdjdivision.com
Další recenze dále najdete na www.maxistore.cz, www.shadowbox.cz a www.techno.cz.
Uvedenou techniku je možné vyzkoušet přímo v prodejně nebo koupit (i na splátky) v Maxistore, Bořivojova 57, Praha 3.
Email: x@maxistore.cz

Close Menu