POD LAMPOU S …. NULA2jkou (DAHO & GINGER)

Vzhledem k tomu, že se blíží datum (28.4.2007), kdy se objeví pánové Daho & Ginger v rámci jejich turné Severní vítr je krutý i v Českobudějovickém klubu Martys na místní klubovce XmiX, pak je jistě zcela namístě položit výše uvedeným „jabloneckým zabijákům“ zopár titěrných otázek… přejeme příjemné čtení!

Ahoj kluci, tak jak se máte a jak dopadla akce v Roxy v rámci Vašeho turné? Co holky, chlast a after na hotelu? Nebo chcete-li sex, drogy a rock´n´roll? :) Ale no tak…všichni to známe : ) Dejte nějaký pikantnosti! Nejsme žádnej bulvár, ale tak máme prostě slabost pro „dospělácký“ příhody. Tak jen mezi náma…

Daho : Ahoj, zdravíme na jih. Přišlo jaro, sluníčko svítí a to potěší i nás, DJe zalezlé v klubech, nebo mezi regály s deskami. Akce v Roxy se nad očekávání podařila. Bylo tam dost lidí a přátel na to, aby se akce excelentně povedla a tak se také stalo. Byl to mejdan se vším všudy, hlavně s fajn hudbou a o to nám především šlo. Holky? Taky zakalili, jak ty co tam byly s námi a snad i všechny ostatní. S chlastem to u mě bylo slabý. Celou akci jsem měl takříkajíc na svědomí, takže jsem si nedal ani panáka. No a after se taky nekonal. V sedm hodin ráno jsem se svou Feldou nabral směr Jablonec a v osm jsem byl doma. Docela slušný záhul na fyziku i psychiku. V onen den jsem slavil narozeniny a oslavil je takovýmhle záhulem. Málokdo to věděl, že v ten den mám narozky. Jsem skromný a nemusím to troubit do světa, jako jiní a stavět na tom party. Nám šlo fakt o dobrou muziku. Docela nuda odpověď co? Čekal si asi zcela něco jiného, vím… Ne, my jsme jiní. Takový normální kluci ze severu.

Hele odpověď úplně dostačující. Ta otázka právě měla spíš parafrázovat a vyvolat takovou odpověď a srovnat tak trochu zdeformovaný představy lidí věci neznalých, o tom, že uspořádat a ukočírovat jakejkoli mejdan není zábavná jízda v kuse až do rána, ale že to je právě prošpikovaný i duševním a mnohdy i fyzickým výkonem. Takže se povedlo – já ti nalil a tys zasmečoval (a ani si o tom nevěděl :) )

A co na to kolega?

Ginger : Zdar. Díky za optání. Máme se celkem fajn. Roxy se povedla na výbornou a po akci jsme s Makatonem jeli na hotel s bandou ukrajinských šlapek, takže i after byl na jedničku. Padla bedna šampusu, 2 humry, 8 krabic durexek, kaviár jsme házeli na strop, zkrátka mejdlo jak má být. Ráno jsme ale preventivně utekli bez placení. Snad nám to promotéři z Roxy prominou. Člověk je ale mladý jen jednou a musí taky stihnout nadělat nějaký průsery, souhlas?

Jo a taky se od té doby doma hřeju v příjemném župánku.

…no to je jiná, já věděl, že alespoň jeden z Vás musí kápnout božskou :). Sice jsi mi malinko naboural moje teorie o tom, že když se dělá akce, tak pořádající se většinou nemůžou úplně na 100% bavit, ale vem to čert.. Takže Daho chudák ráno tůroval škůdku směr domov a vy jste se v Praze na hotelu koulovali jeseteříma jikrama, jo?! Hlavně, že s ochranou…:)

O krutým severáku i Vašem vinyl shopu (www.nula2.cz) už bylo napsáno poměrně dost. Myslim, že naše čtenáře bychom mohli na již presentované rozhovory přesměrovat a sami se můžem věnovat něčemu svobodomyslnějšímu. Co byste řekli tomu, kdybychom tenhle rozhovor maličko zredukovali?!

Daho : Jasně! Naprosto souhlasím! Dej nám do těla, ptej se na co chceš. Takový ty trapný rozhovory, co hrajeme a s kým jsme už hráli, jsou akorát tak pro Luccu a podobný kašpary. Oni na to čekají. My ne…

Ginger : Redukce mé váhy je teď to co mě zajímá, takže jestli máš něco k tomuhle tématu, nemám s tím problém.

Dokud dosáhneš přes břuch na gramce, tak necháme tvojí váhu stranou. Pak se ti složíme na orbitrekk nebo na liposukci :)

Takže super! Víte, mě už totiž taky nebaví takový ty interwiev ala „co jste si pro nás nachystali“ atd. Stejně zase vytáhnete 4 gramce, dva mixy, Final Scratch (a povalíte nehorázný až vražedný techno : ) )… Ne ba ne, já sem teď skrze ty přečtený rozhovory s Váma hroznej chytrák, takže ve vší úctě pánové – jak to teda konkrétně v Č.B. bude?

Daho : Téměř si už správně odpověděl. V Budějovicích zahrajeme na 4 gramce a 2 mixy. Bude to klasická elektronická „dahodžinžrovská“ masáž. Zazní aktuální desky, ale i ty starší a námi zamilované tracky z Final Sratche. Akorát myslím, že naše techno není až tak vražedné, možná chvílema, ale hrajeme i silně emotivní kousky, melodie a vše co považujeme za kvalitní hudbu. V poslední době čím dál častěji do techna řadíme i prvky dubstepu a grime. No, nechte se všichni, kdo nás neznáte, překvapit !

Hmm, zní to fajnově…a kdyby jste do toho lupli ještě nějaký brejky, to by bylo teprve nimrání :)… A jen na vysvětlenou, to přirovnání „vražedné“ jsem spíš směřoval k Vašemu přízvisku „murder boys“ než k hudebnímu pojetí samotnýho techna.

A co na to Ginger?

Ginger : Hele kámo, jak to bude nikdo nikdy předem neví. Teda oprava, jestli Daho ví, tak se omlouvám, ale za sebe můžu říct že je pro mě každá akce velkou neznámou a nikdy nevím co se bude dít, co hrát a hlavně jak míchat. Někdy ještě 5 minut před hraním někdy nevím co hodit na gramce. Toť má odpověď na otázku typu „jak to bude“. V každým případě jestli bude dobrej zvuk, tak bude dobrá hudba a když bude dobrá hudba, měla by být dobrá párty (pozn. Všem co naši hudbu považují za nedobrou se tímto omlouvám, ale trance ani vrčavý elektro opravdu hrát nebudeme!). To jestli se to zvrhne na opravdu dobrý hraní ze 4 gramců je otázka kvalitního odposlechu, jelikož v případě že se opravdu dobře neslyšíme, nemá snad ani cenu to všechno zapínat. Doufám teda že v Budějicích bude vše OK a my se budeme moci předvést v tom nejlepším světle.

Když jsme u toho co a z čeho hrajete, řekněte mi jak to teda vidíte Vy? Jste ortodoxní tahači asfaltu, nebo Vám empétrojky a CD přehrávače nejsou proti mysli? Víte jak to myslim…

Daho : Dobrá otázka na tělo. Jasně, že preferujeme vinyly. Jsme jejich dlouholetí fandové a máme k nim úctu. Já se však přiznávám, že už rok používám Final Scratch. Mám k tomu ale jen a jen praktické důvody. Maximálně využívám jeho potenciál a při hraní ze čtyř gramofonů už si to bez FS nedokážu představit. Asi i díky tomu, že děláme obchod, mám k této problematice jiný přístup. Všechny tracky si poctivě nakupuji, buď digitálním downloadem, na CD, nebo si je nahrávám z desek. Doslova mě štvou lidi, kteří si koupí Final Scratch a myslí si, že je to jejich poslední investice do hudby. Pak už jen kradou na netu MP3ky. O tom to není, ale jsme češi, že? Od počátku MP3měl být tento formát nějak ošetřen. Kradení hudby ji logicky zabíjí, ale to už je těm dotyčným jedno….. Bohužel.

Ginger : Vím jak to myslíš. Povim ti to asi takhle. Gramofonová deska pro mě je a asi navždy bude „hudební nástroj“ a ostatní média spíš jen nosič. Nejsem vůbec proti digitálu. To ani náhodou, ale deska je deska. Mám to tak rád, ačkoliv mě sere ta váha a náchylnost na okolní vlivy, jako je teplo, špína apod. Co se týče hraní z FS nebo jiných utilit, sám jsem o tom před lety uvažoval, ale zatím jsem zůstal u kamaráda vinyláka, který léta sloužil více než dobře a myslím, že to tak asi zůstane. FS přeci jen „v rodině“ je a největší výhoda kterou podle mě má, že člověk zkrátka sebou má všechno (a hlavně i to co na vinylu už nikdy nesežene) stačí u dvou gramofonů ze 4 :D, ne?

Jasně, takže něco ve smyslu SAVE THE VINYL!!!. Gramce nedáme!!! Ale při tom je třeba jít s dobou. To praktický hledisko úplně chápu…kdo těžkal kufr s deskama určitě přitaká! :) (vim, že tady jde o víc, bylo by to na delší debatu, odpovědi jsou dostačující…nebudem to pitvat)

Mě osobně je hodně sympatickej Váš postoj k muzice jako takový, k technu, k djingu a pořádání akcí. Zajímalo by mě, jak to vlastně vzejde, takovýhle turné ze severu, takovejhle projekt? Jako, že si řeknete: „Pojedem štace po republice?!“, nebo se nějak „nabízíte“? : ) Jak to jako je s tim bookingem a třeba následným výběrem vhodnýho města, klubu…?

Ginger : No tohle je asi otázka na Daha. Já jsem přestal dělat booking už dávno a dávno, takže všechno hraní co teď máme je prakticky jen Davidova práce. Já jsem se kdysi spíš orientoval na zahraniční booking, ale už jsem se na to taky vyprdnul a zařídím jen to oč mě kámoši požádají. Co se týče tour. Jak jistě víš, není to první štrůdl kterej jedeme. Myslím, že v otázce jak vybrat klub a jak se dohodnou jsme si tu největší pakárnu odbyli u prvního „NSW tour 2002“. Od té doby má Daho zmáknutý „jak, co a kam“. Teď je to tím pádem o to lehčí.

Daho : Díky za kompliment. Myslíš, jak kluci ze zapadlého Jablonce a Hrádku uspořádají tak rozsálou tour ?? : ) Je to jen o vůli a přesvědčení, že to co děláme je to správné a důkaz, že techno v naší podobě milujeme. Jednou takhle večer jsme se Spyrem tak nějak nadávali na situaci na scéně, na sračky, který se hrajou a praktiky, jaký se tady dějou. Nechtěli jsme ale jen kecat a tak vznikla myšlenka turné Severní vítr je krutý.
Dobrá hudba, za rozumné peníze, přátelský přístup a projekt na profesionální úrovni. Kluby a místa jsme pečlivě vybírali, na základě dřívějších kontaktů a kamarádů. Byla to docela náročná práce, ale snad se všechno podaří tak, jak má. Doufáme, že snad alespoň někdo z mladších, díky naší tour pochopí, že techno není jen schranzz a že dobrej DJ nemusí mít v závorce napsáno (Praha).

Skvělý! Já držim palce všem, kdo do toho jdou podobně jako Vy, ať už se jejich/vaše vesnice jmenuje Jablonec, Hrádek nebo Dolní Klitorisov ;). Hurrrá na Pražáky :)

No a hele co Budějice a okolí? Máte tu někoho v podvědomí? Někoho s kym si dokážete představit pořádání a hraní na dobrý párty zrovna tady na Jihu?

Daho : Přiznám se, že Vaše teritorium je nám dost neznámé a pro nás neprobádané. Moc tam na jihu nehrajeme. Bůh ví proč. Třeba se to časem změní. Možná už po naší akci v rámci turné. Spolupráci se ale vůbec nebráníme, pokud má hlavu a patu.

Ginger : Upřímně. U vás na jihu jsem hrál tak málo, že to nestojí ani za řeč. Tudíž nemám v hlavě nikoho kdo by se hodil na zodpovězení tvého dotazu – bohužel. Mám ale Budějice spojené s cestou na Lipno kam jsme s našima jezdili spoustu let. Vždy to pro mě bylo město kde „začíná jít do tuhého“ jelikož tam byl první ukazatel přímo na Lipno. Moc rád na tu dobu vzpomínám a doufám, že se tam třeba letos zase podívám. Loni to bohužel nevyšlo. Taky máme v ČB několik zákazník(ů/c) s kterýma se mile rád poprvé setkám osobně.

Upřímnost nade vše – to beru. Aspoň nebudem nikomu přihřívat polívčičku a nikdo se tu nebude hádat: „Daho je můj kamarád! Ne, Daho je můůůj kamarááád! A já sem jezdil na Lipně s Gingerem na šlapadle když sem byl malej, ale asi si mě nepamatuje!“

My se taky ničemu nebráníme, natož dobrý muzice, takže třeba tahle párty dá vzniknout pravidelnějším relacím ze severu.

Jinak kluci dík za Vaše odpovědi. Děkuju Vám za všechny co na XmiX dorazí, za ty co se na Vás těší i za nás, onu generaci starších clubberů, kterým je sympatickej Váš ujasněnej směr bez nevypočitatelného střídání stylů, směrů a zvuků. Jo a máte-li cokoliv byste ještě dodali, tak sem s tim…

Daho : Děkujeme za prima otázky a realistický pohled. Budeme se snažit Vás potěšit a pobavit. Těšte se i Vy! Severní vítr bude krutý i na jaře, u Vás na jihu !!!

Ginger : Díky za otázky. Teď hurá zpátky do práce.

Rozhovor připravili DeeJayy & Jari Zhulkonen

foto : techno.cz, depo9.cz